ГоловнаСтатті2 Червня, 2021р.
 Версія для друку

Обережно – змії атакують!

Опубліковано: 02.06.2021, 11:40

Обережно-Отруйні-змії.jpg

Природа завжди була і залишається джерелом небезпек, одними з яких є біологічні чинники небезпеки. Улітку ми частіше буваємо на природі, а отже зростає ймовірність зустрітися з її дикими мешканцями, зокрема плазунами. Як відпочивати безпечно і не стати жертвою власної необережності? Розповідаємо про заходи, що убезпечать вас у разі зустрічі із змією, адже статистика стверджує, що кількість жертв та  травмованих була б набагато меншою, якби люди знали як поводитися у даній небезпечній ситуації.

На Прикарпатті у лісах можна зустріти гадюку звичайну, мідянку, вужа та веретільницю (остання власне є безногою ящіркою, а не змією). До середини 60-х років ХХ-го століття в горах зустрічався неотруйний полоз лісовий – досить велика змія довжиною до 1м 80 см, але вже тривалий час у нас його немає. До отруйних відносяться гадюка звичайна та мідянка, які мають отруйні залози.

Для профілактики укусів гадюки застосовувати найпростіші запобіжні заходи:

- йдучи до лісу, одягайте щільні штани, котрі заправляйте у високе взуття;

- будьте особливо уважні перед тим, як ступати у зарослі ями;

- збираючи гриби чи ягоди, користуйтесь палицею, щоб перевіряти зарослі;

- не намагайтеся впіймати гадюку або іншу невідому змію;

- при ночівлі в полі, лісі уникайте розташування біля колоній польових мишей та інших гризунів, брустверів окопів, чагарнику, трухлявих пеньків, дерев з дуплами, біля входу до нори або печери, тобто улюблених місць полювання гадюк;

- щільно закривайте вхід до намету, щоб змія не могла туди заповзти;

- переміщуючись лісом, полем в темний час доби, користуйтесь ліхтарем. Світло відлякує змій і допомагає вам виявити їх на вашому шляху;

- вирушаючи на сімейний пікнік, риболовлю, збір грибів чи ягід, не полінуйтесь провести бесіду з дітьми.

Якщо вкусила гадюка, то в місці укусу залишаються сліди двох отруйних зубів (рідше – одного) – кровоточиві ранки, що віддалені одна від одної на 1-1,5 см.

Укуси неотруйних змій мають зовсім інший вигляд: на шкірі помітна дуга із багатьох дрібних подряпин.

У місці потрапляння отрути спочатку відчувається свербіння, через 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, пухирці, наповнені рідиною, можливий крововилив. Ці ознаки досягають свого максимуму через 10-12 годин із моменту укусу. Пульсуючий біль у місці укусу, як правило, незначний. Злегка болючі лімфатичні вузли. Зазвичай, картина отруєння цим вичерпується, але в ряді випадків захворювання протікає важче.

Хворий блідніє, відчуває запаморочення, нудоту, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і непритомність. Проте, у нормі вже через 10-15 годин стан потерпілого стабілізується, а приблизно з закінченням другої доби починається швидке зменшення набряку. Через 3-10 днів зникають усі зовнішні прояви хвороби.

Важкість отруєння залежить від різних факторів:

- від розміру змії;

- від віку і ваги, тому що токсичність співвідносна від кількості отрути на кілограм маси потерпілого;

- від сезону. Восени токсичність і кількість отрути найвища;

- від близькості місця укусу до магістральних кровоносних судин. Укус в області обличчя і шиї особливо небезпечний;

- від стану здоров’я людини.

У групу підвищеного ризику входять люди, які страждають серцевою недостатністю, алергічними захворюваннями, патологією нирок, а також емоційно неврівноважені натури.

Допомога при укусах змії

Протягом 5-10 хвилин, закусивши зубами шкіру, енергійно відсмоктувати, або витиснути отруту з ранок, спльовуючи кров, але в жодному разі не ковтайте її. Рот при цьому бажано періодично прополіскувати водою. Якщо до цього методу вдатися не пізніше 3-5 хвилин з моменту укусу, то цим вдається видалити до 40% отрути, яка не встигла потрапити в кровотік. Але в ротовій порожнині не повинно бути ранок та каріозних зубів.

- продезінфікувати ранки (йодом, одеколоном, горілкою і т.п.);

- зняти з ураженої кінцівки обручку, браслети, щільний одяг і взуття;

- при можливості багато пити.

В перші 2 години після укусу варто вжити не менше 3-4 літрів рідини (води, молока, неміцного солодкого чаю); переміститися, якщо є можливість, у прохолодне затінене місце. Здійснювати тривалі переходи по спеці небажано і небезпечно. Краще, якщо вдасться, забезпечити потерпілому повний спокій.

Пам’ятайте, що змії ніколи не атакують першими. Не намагайтесь взяти їх у руки, штовхнути чи фотографувати з невеликої відстані, не провокуйте і не панікуйте!

 

 

 Ірина ДУХНІЙ,

 методист обласного методичного кабінету

 (безпеки життєдіяльності населення)Адреса
76019, м. Івано-Франківськ, вул. Василіянок 62-А
nmc.ivanofrankivsk@dsns.gov.ua

Телефон
+38 (0342) 78-54-67

Факс
+38 (0342) 75-42-06