ГоловнаСтатті18 Лютого, 2020р.
 Версія для друку

Проблема забрудненого повітря

Опубліковано: 18.02.2020, 12:50

1.jpg     За даними ВООЗ, забруднене повітря є причиною кожного третього інсульту, раку легень та хвороб серця.  Воно може містити зважені часточки, чадний газ, формальдегід, оксиди азоту, сірки, а також бензпірен, свинець. Часточки діаметром менші ніж 2,5 мікрометрів (мкм) потрапляють глибоко в тканину легенів і становлять найбільший ризик. Часточки діаметром близько 10 мкм також накопичуються в тканинах. Навіть якщо ви не бачите смогу, це не означає, що повітря чисте.
     Забруднення повітря насправді гірше взимку. Та, як не дивно, багато хто до цих пір вірить, що влітку. Звичайно, якщо ви живете в жаркому, переповненому місті і терпите задушливі поїздки, вам простіше так думати. Ви виходите із задушливого транспорту,ледь здатного дихати, в залиті сонцем бетонні джунглі. Якимось чином всі запахи стають гострішими влітку, починаючи від сміття і закінчуючи подувом донерів-кебаб.
     Можливо, ви також вважаєте, що якість повітря влітку погіршується через більш тривалі дні і ультрафіолетове випромінювання. Стабільна погода означає, що без вітру міське повітря може здатися застійним і безповітряним.
     Взимку злиття природних явищ посилює забруднення повітря. Похмура погода має тенденцію затримувати забруднення під хмарами. При таких температурних інверсіях тепле повітря діє як кришка, що закриває забруднювачі повітря.
     Температура повітря зазвичай падає разом зі збільшенням висоти. Але іноді вночі і частіше в холодні ночі між шарами більш холодного повітря виникає теплий шар повітря. Це називається температурною інверсією. Розглянемо походження наступних трьох типів температурної інверсії, пов'язаних із забрудненням повітря.
     1. Поверхнева інверсія зазвичай відбувається в холодні і тихі ночі. У холодні зимові ночі поверхню землі дуже швидко втрачає температуру. Повітря близько до поверхні охолоджується швидше, ніж повітря над ним. Так утворюється теплий шар повітря над більш холодним.
     2. Інверсія осідання відбувається навколо центрів високого тиску, коли велика маса повітря рухається вниз. І якщо він триває нижче рівня землі, то це повітря поблизу поверхні стає холодніше, ніж повітря над ним. Інверсія осідання частіше спостерігається поблизу субтропічних океанів і північних континентів, оскільки вони розташовані в центрах високого тиску.
     3. Фронтальна інверсія відбувається на кордонах гарячого і холодного фронтів. Холодна повітряна маса щільніша і виштовхує гаряче повітря над нею. Таким чином, більш легке гаряче повітря залишається вище холодного і більш щільного.
     Отже, яка кореляція між температурною інверсією і якістю повітря? Теплі шари перешкоджають проходженню повітря під ним. Таким чином, забруднюючі речовини від побутового опалення, вихлопних газів автомобілів і інших промислових забруднювачів циркулюють поблизу поверхні. Концентрація токсинів в повітрі, яким ми дихаємо, збільшується, і ми застрягаємо ніби в «великому куполі».
     Якщо ви страждаєте від астми або застійних явищ, вам слід стежити за штормом - дощу або снігу, які зазвичай називають «скрубберами», що очищують повітря. В іншому випадку, надмірна кількість шкідливих компонентів - свинцю, цинку і поліциклічних ароматичних вуглеводнів - забруднює повітря.
     Попит на енергію зростає в міру того, як стає холодніше, що супроводжується збільшенням спалювання вугілля та інших видів видобувного палива. Промислове забруднення знаходиться на постійному рівні протягом всього року, опалення домашніх господарств і викиди від транспортних засобів зростають в більш холодні дні зими. Особливо в країнах з низькими доходами, де існує ймовірність спалювання сміття, дров та вугілля для опалення. В таких випадках окис вуглецю та інших токсинів значно зростають.
     Екологічно чисті заходи вкрай необхідні. Нещодавно міністр економіки Італії підтвердив, що його країна має намір поступово припинити видобуток вугілля до 2025 року. Італія тепер приєднується до Франції, Великобританії та Канади, обіцяючи припинити спалювання вугілля. Це великий крок в правильному напрямку.
     Інше «рішення», яке значно поліпшить атмосферу - це перехід на електричні або гібридні автомобілі. Проведені дослідження, показують, що смог може бути дуже смертоносним. Тепер ми знаємо, що пари дизельних транспортних засобів набагато токсичні, ніж стверджують автомобільні компанії, і це є однією з основних причин забруднення повітря. Очевидно, що обмеження обсягу трафіку та стягнення плати за перевантаження також допомогло б.
     Підбиваючи підсумки, можна сказати, що ми можемо зменшити забруднення повітря власними силами - обмежити спалення видобувного палива, не палити листя, торф'яники і сухостій, не курити, і обмежити користування автотранспортом. Містам потрібна реорганізація транспортної структури, що зменшувала б затори на дорогах і заохочувала людей їздити громадським транспортом.


Левицький Н.Б.,
викладач Івано-Франківських територіальних курсів
цивільного захисту та безпеки життєдіяльностіАдреса
76019, м. Івано-Франківськ, вул. Василіянок 62-А
nmc.ivanofrankivsk@dsns.gov.ua

Телефон
+38 (0342) 78-54-67

Факс
+38 (0342) 75-42-06